گالری تصاویر
اطلاعیه ها
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص اعمال مجدد تحریم های آمریکا
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص اعمال مجدد تحریم های آمریکا
رژیم ترامپ در ادامه قانون شکنی ها و قلدرمآبی های آشکار خود روز گذشته پایان دوره ی به اصطلاح تنفس شش ماهه برای اجرایی شدن کامل تحریم هایی که این رژیم در روز هشتم ماه می با خروج غیرقانونی از برجام مجددا علیه کشورمان وضع کرده بود را اعلام نمود
 ١٠:٠٧ - 1397/08/14 - نظرات : ٠متن کامل >>
ارتباط با سرکنسول
ارتباط با سرکنسول
مراجعین محترم می توانند هرگونه پیشنهاد، انتقاد و موارد دیگر را از طریق صندوق ارتباط مستقیم با سرکنسول که در بخش کنسولی نصب شده است و یا توسط پست الکترونیکی iranconsulgeneral@gmail.com مستقیماً به اطلاع ایشان برسانند
 ١٠:١٦ - 1396/05/07 - نظرات : ٠متن کامل >>
برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران
نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در کراچی
اطلاعات مربوط به مدارک مورد نیاز برای انجام موارد مختلف امور کنسولی اتباع ایرانی
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ظرفیت های ایالت سند پاکستان برای سرمایه گذاران ایرانی


  چاپ        ارسال به دوست

در گفت وگو با سرکنسول ایران مطرح شد؛

ظرفیت های ایالت سند پاکستان برای سرمایه گذاران ایرانی

به گزارش ایرنا، ایالت سند پاکستان از نظر اقتصادی در جایگاه دوم این کشور قرار دارد و تمامی بانک های معتبر جهان در شهر کراچی به عنوان مرکز امور مالی پاکستان دارای شعبه هایی هستند.
بسیاری از صنایع مادر پاکستان در شهر کراچی قرار دارد و هر ماه صدها کشتی تجاری در دو بندر «قاسم» و بندر کراچی پهلو می گیرند، شهر کراچی همچنین مرکز تولیدات صنعت دارویی در پاکستان نیز هست.
ایالت سند همچنین دارای زمین های وسیع حاصلخیز کشاورزی است که در آن انواع میوه و سبزی و تره بار پس از برداشت، به دیگر ایالت ها صادر شده و بسیاری ازمحصولات کشاورزی از جمله انبه و موز به کشورهای جهان صادر می شود.
شهر کراچی به دلیل موقعیت جغرافیایی ممتاز و فرصت های بی شمار و نیروی انسانی ارزان بسیاری از سرمایه گذاران جهان را به سوی خود جذب کرده است که بخش خصوصی ایران نیز می تواند از این فرصت ها استفاده کند.
ظرفیت های بالقوه ای برای آغاز همکاری ایران و دولت محلی ایالت سند برای پروژه هایی نظیر «برق و انرژی و همچنین پروژه های عمرانی» وجود دارد.
جمهوری اسلامی ایران و پاکستان همچنین برای گسترش تبادلات تجاری و بازرگانی تا سقف پنج میلیارد دلار در سال توافق کرده اند.

**** دیدارهای پیشین مقامات ایرانی و پاکستانی
اخیرا «سیدمراد علیشاه» سروزیر ایالت سند پاکستان با حضور در مجمع تجاران ایران و پاکستان در کراچی با تشریح فرصت های طلایی ایالت سند از سرمایه گذاران ایرانی خواست در حوزه های مختلف از جمله توسعه زیرساختی، کشاورزی، بهداشت، آموزش و انرژی این ایالت سرمایه گذاری کنند.
با توجه به اهمیت اقتصادی ایالت سند، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در سفر سال گذشته خود به اسلام آباد، همراه تاجران ایرانی از شهر بندری کراچی مرکز ایالت سند نیز بازدید کرد.
«عمران اسماعیل» فرماندار ایالت سند پاکستان نیز اخیرا در دیدار با «احمد محمدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی درباره راهکارهای مختلف برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری به تبادل نظر پرداخت و خواستار استفاده ایران از فرصت های بزرگ سرمایه گذاری در این ایالت شد.

*** آماری از میزان توسعه یافتگی ایالت سند پاکستان
بر اساس آمار وزارت طرح وبرنامه ریزی پاکستان در سال 2016 میلادی مناطق شهری ایالت سند به ویژه شهر کراچی و حیدر آباد در جنوب و مناطق شمالی ایالت پنجاب جزو مناطق توسعه یافته و پیشرفته پاکستان هستند.
میزان درآمد ناخالص ملی در این مناطق در سال 2016 میلادی، یکهزار و 400 دلار بوده که در مقایسه با دیگر مناطق پاکستان، 50 درصد بیشتر است، همچنین سهم تولید ناخالص ملی ایالت سند برای پاکستان بین 30 تا 32 درصد می باشد.
در این میان خدمات عمومی و محصولات کشاورزی 21 تا 27 درصد و بخش صنعت 36 تا 46 درصد بوده است.

*** سرکنسول ایران:ایرانیان در صدور خدمات فنی و مهندسی با پاکستان همکاری کنند
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاکستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح ظرفیت های سرمایه گذاری و همکاری ایران و پاکستان در این ایالت گفت:پاکستان به دلیل موقعیت جغرافیایی آن از یک سو و همسایگی این کشور با ایران، مسلمان بودن کشور، علایق فرهنگی، پیشینه تمدنی و عشق و علاقه مردم این کشور به مردم ایران و ائمه اطهار و اهل بیت علیهم السلام، به عنوان کشوری که می توان با آن مبادلات تجاری را گسترش داد مطرح است.
وی ظرفیت جمعیتی پاکستان را فرصت دیگری برای توسعه تجارت با این کشور خواند و افزود:این مهم باعث شده است تا ظرفیت اقتصادی مناسبی در همسایگی ما ایجاد کند.
محمدی با بیان اینکه طی سال های گذشته از سوی بخش خصوصی و دیگر بخش ها، از این ظرفیت ها در راستای توسعه تجارت غفلت و کم توجهی شده است، گفت:ظرفیت تجاری پاکستان می تواند به عنوان مقصد قابل اعتماد توسعه تجارت دوجانبه مطرح شود.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کراچی با تشریح اقدامات انجام شده از سوی ایران برای گسترش مبادلات تجاری فعالان اقتصادی ایران در ایالت سند، گفت: سال گذشته و پس از 15 سال وقفه ایران در نمایشگاه تجاری پاکستان در کراچی شرکت کرد و بسیاری از بازرگانان و فعالان تجاری ایرانی با شناسایی این بازار، توانستند با توسعه همکاری با شرکای تجاری خود در این کشور، نسبت به معرفی محصولات ایرانی اقدام کنند.
محمدی تصریح کرد:این گام، زمینه مساعدی برای حضور و ورود بیشتر کالاهای ایرانی در پاکستان فراهم آورد و بر اساس آمار، طی سال گذشته حجم ارزشی روابط تجاری ایران با پاکستان در مقایسه با سال پیش از آن، 16 درصد افزایش را نشان می دهد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با تشریح اقدامات و مذاکرات انجام شده برای کاهش قیمت کالای صادراتی شکلات ایران به پاکستان، اضافه کرد:این اقدامات باعث شده است تا میزان صادرات کالای ایران به این کشور گسترش یابد.
وی حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه های بین المللی پاکستان نظیر صنعت ساختمان، نمایشگاه صنایع بهداشتی و سلامت و نمایشگاه بین المللی گردشگری را یادآور شده و افزود:این اقدامات نیز باعث شده تا بازرگانان ایرانی علاقه بیشتری به بازار پردرآمد پاکستان پیدا کنند.
محمدی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح فرصت های همکاری سرمایه گذاران ایرانی با طرف پاکستانی خود، گفت:سرمایه گذاران ایرانی فعال در بخش های تولیدی نظیر کاشی، سرامیک، لبنیات و خدمات فنی و مهندسی می توانند حتی در ایالت سند پاکستان یا در شهر کراچی نمایندگی فروش و تولید کالا ایجاد کنند.
این دیپلمات ایرانی همچنین از بندر کراچی و ظرفیت های اقتصادی آن به عنوان زمینه دیگر همکاری فعالان اقتصادی ایران در ایالت سند یاد کرد و افزود:ایجاد خط کشتیرانی بین بندر کراچی و بندرعباس مطرح شده و راه اندازی آن، در جریان است و در صورت تحقق آن، بخش گردشگری و تجاری دو کشور متحول می شود.
محمدی همچنین از صدور خدمات فنی و مهندسی به ویژه زمینه های بازسازی بافت فرسوده، اجرای خطوط بی آر تی، شبکه بهداشت و درمان، پروژه های آب و فاضلاب، حمل پسماند و زباله نیز به عنوان فرصت های همکاری فعالان تجاری ایران در ایالت سند یاد کرد و گفت:در صورت ورود سرمایه گذاران ایرانی به این بخش ها، حمایت های لازم نیز از این خدمات صورت می گیرد.


٠٨:٣٨ - 1397/08/17    /    شماره : ٥٤٣٧٩٥    /    تعداد نمایش : ٣٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران